O webu

Vážená a milá čtenářko, vážený a milý čtenáři,

rozhodl/a jste se strávit čas na mém webu a já Vám za to upřímně děkuji. Zároveň jsem Vás hned v úvodu povinen upozornit, že konzumace obsahu rashple může být návyková a při pravidelném čtení si můžete ublížit. Nejčastěji hlášenými úrazy, o nichž nás čtenáři-testeři doposud informovali, jsou: luxace spodní čelisti, bolesti břicha a bránice způsobené nekontrolova(tel)nými záchvaty smíchu, svalové křeče v obličeji a v několika případech i pocit existenciální beznaděje při konfrontaci s tím, jak naši volení zástupci skutečně fungují.

Pokračováním ve čtení nemusíte souhlasit s marketingovými ani jinými cookies — ty zatím nesbírám, nezajímají mě a upřímně se jich bojím. Souhlasíte však s tím, že si výše popsaným způsobem můžete ublížit. Za tato zranění nenesu odpovědnost, ani zprostředkovanou. Za to, jak se cítíte i za to co je toho příčinou, nenesou odpovědnost politici. My (já a redakce) o tom pouze píšeme. Celá situace je tedy bezvýchodná — a o tom je tenhle web.

Redakce rashple.cz

ℹ️ O webu

rashple.cz sleduje české politiky. Permanentně. Dobrovolně. Bez nátlaku. Bez emocí*). Když plácnou hloupost, nepravdu, dopustí se manipulace s daty a/nebo informacemi, přihrají malou domů rodině či kamarádům, nebo si prostě jen někde pšouknou, my se to dozvíme. A napíšeme o tom. Sorry jako! (díky, Andy) — ale mnohé výkony volených zástupců (sic!) si žádné slitování nezaslouží.

Otevřeně říkáme, že používáme a budeme používat Dozimetry i jiné měřící náčiní, s nímž policisté politiky překvapí v jejich kancelářích či nebytových prostorech. Budeme monitorovat všechny Stoky, takže ani v kanálech se neschováte. Budeme sledovat přelety nad Čapími hnízdy či cesty krabic od Merlotu po Hostivicích (i jinde). Budeme sledovat cesty křišťálů, že čistších na světě není. Budeme sledovat morální poklesky sněmovních pijanů a/nebo násilníků s afrem. Pokud se někde ve světě ztratí pero, raději se na to podíváme a zkusíme zjistit, kde ten náš chmaták v dané době byl. U selfíček za státní si nejsem jist, no řekněte sami, kdo by (se) chtěl fotit (s) hranolk(o)u?! Losovačky na krajích? Tak určitě, na ty se mrkneme taky.

rashpla.sk dělá totéž, jen v jiné zemi. Hlouposti, nepravdy, manipulace s daty, informacemi, zakázkami atd. i flatulenční incidenty se dějí i tam. Kauzy jsou tam jiné a přece stejné, jako u nás. Jako by se vzorce chování egomaniaků opakovaly a stávaly se normou. Rozdíl je prakticky jen v tom, že u nás dominují kauzy spojené s veřejnými zakázkami, střetem zájmů, nebo politickým marketingem, kdežto na Slovensku jsou to systémové korupční kauzy.

Víme o slovenských Gorilách a Sasankách jako zástupcích fauny, byť bychom sami uvítali spíše poetické Slovensku endemické kamzíky horské tatranské, sviště vrchovské tartanské, slizniaky fatranské nebo vřetenovky chochlodina cerata. A kdyby bylo kauz příliš, vždycky lze využít i flóru a její cyklameny fatranské, lykovce muránské, mák tatranský nebo poniklec slovenský. Víme o Nástěnkových tendrech za miliony vyvěšených v hlubinách byrokratické mašiny. Slyšeli jsme o Zneužívání fondů a veřejných rozpočtů na stavby Haciend, reformách justičního systému, jejichž výsledkem je ochrana kriminálního prostředí prorostlého do správy i samosprávy. Jo, materiálu je bohužel hodně. Populismus, korupce, střet zájmů, nepotismus a kronyismus, demagogie, absolutismus moci, klientelismus a oportunismus**) jsou našimi cíli. rashpli.cz a rashpli.sk na vás, holoto politická! Koupil jsem obě domény, těšte se!

Musíme to dělat, protože to, co se děje, není politika. To, co se děje, nikdy nebylo a nemělo být její náplní. Stala se z ní sračka, maglajz z hov*n eg jejich nositelů.

Co říká o politice Wikipedie si přečtěte zde. Je to jednoduchý trojúhelník skládající se z Polity (správy obce), Politics (procesu správy obce) a Policy (prostředků správy obce). Obec je v tomto konstruktu brána jako obec veřejná. A máte jasno. To, co předvádí politici, není politika ani omylem. Polity je zapomenuta v momentu ohlášení volebních výsledků a pak už je to jen o Politics a tomu odpovídající Policy. Ty jsou pak deformovány egy dočasných mocipánů a stávají se správou jejich obce budovaných jejich prostředky pro jejich prospěch.

Má jít o střet názorů, ne pohledů individuálních eg poskládaných do ega stádního, která zvedá ruku podle toho, co jim do sms napíše šéf. Má jít o správu věcí veřejných (jen ne proboha stylem Věcí veřejných, jež politické naděje naštěstí zhasly dříve, než mohly napáchat ještě větší škody) pro voliče, kteří nemají chuť nebo čas tu práci dělat. Máte být našimi zástupci, ne vykonavateli vaší vůle směřující k naplnění vašich zájmů. Tak už to, do prdele, pochopte!

Že jsem idealista? Nope, jen chci návrat ke kořenům, rovnováhu dlouhodobé Polity, která se nemění každé čtyři roky kvůli Politics a Policy. Neočekávám od politiků, že pořeší věci, ale že je vyřeší. Hledáte rozdíl? Tak si k předponám doplňte sloveso „srát" a rozdíl bude nad slunce jasný.

To vše lze označit za vady politiky. Za škrábance, vrypy či rýhy na původní myšlence, které je potřeba opracovat, vyhladit, vyčistit. Pozor, nezaměňovat s jakýmkoliv „konečným řešením", aby bylo jasno. Vyhlazením a vyčištěním toto není myšleno!

Pro mě je cestou ven z hnědého smrdutého maglajzu tenhle web. Tak jako mohl jsem to pojmout jednodušeji. Sociální sítě používám, blogy jsem psal. Ale jejich omezení mě štvala. Aby mě v síti moderoval jakýsi Cukrokopec z Palo Alto, naspeedovaný misantrop Elon, nebo zmatený POTUS (i když, kdo zdravého rozumu a při smyslech by aspiroval být na síti někoho tak příšerného, jako stávajícího okupanta Bílého domu). Ne, díky. Naopak, jejich platformy se stávají pouhými nositeli myšlenek, které jim tam nasdílím. A pokud mě zablokují, pořád na síti budou! Poserte se. Technicky vyřešeno.

K vyhlazování a čištění povrchů používáme satiru, ironii, nadsázku, někdy jízlivost. Někdy jednotlivě, někdy v kombinacích, vždy podle toho, co která konkrétní sračka (kauza) vyžaduje. Je to jeden z mála způsobů a snad jediný prostředek, jak ty sračky odlehčit. rashple.cz a její sestra rashpla.sk jsou tedy satirickým webem o politice a jejich kauzách.

Proč konkrétně rashple? A proč ne jednoduše rašple/rašpľa? Tak jednak to š je pro URL prostě problém, o ľ ani nemluvě, a jednak anglicky rash znamená vyrážka, velmi obecný pojem pro podrážděnou nebo oteklou pokožku, jako reakci na alergii, infekci, bodnutí hmyzem nebo chronické onemocnění s příznaky jako zarudnutí, svědění, pupínky, suchá či popraskaná kůže. Za mě dokonale výstižná deskripce podstaty iritace politickými kecy, kterým nás naše cíle tak často a rádi vystavují.

R-Index zavádíme, abychom vám ulehčili orientaci v politice. Monitorujeme politiky a jejich kauzy. Sledujeme, jak je dočasní uzurpátoři moci plní svými výroky, svými činy, hledáme v tom rozpory a počítáme je. Výsledné číslo říká víc než volební průzkum. A na rozdíl od průzkumů ho nikdo neplatí.

Pracujeme výhradně s veřejnými zdroji. Veřejné zdroje občas halucinují. Politici halucinují taky. A my halucinujeme také — o tom žádná. Slibujeme ale maximálně ověřovat, citovat zdroje. Zákon si dohledáme, paragraf zkontrolujeme, citát protáhneme křížovým výslechem. Pak to schválí člověk. Živý, nedokonalý, s kávou nebo bez. Máme právo na omyl. Přiznáváme ho a opravujeme (jak omyl, tak právo na něj) s patřičnou sebereflexí a omluvou jako samozřejmostí. Pokud na náš omyl přijdete dřív než my — napište. Budeme vám vděční.

*) Tady trochu kecáme. Někdy nás ty jejich bláboly zvednou ze židle, jindy nás naopak zanechají ve stavu katatonie. Nejhorší jsou momenty, kdy dojde k prapodivné kombinaci obou těchto stavů.

**)
Populismus: Upřednostňování líbivých, emočně zabarvených a zjednodušujících slibů před věcným řešením, často s cílem získat okamžitou přízeň voličů.
Korupce: Zneužívání veřejné moci a prostředků pro vlastní obohacení či obohacení spřízněných osob, ať už formou úplatků nebo manipulací veřejných zakázek.
Střet zájmů: Situace, kdy osobní (např. podnikatelské nebo majetkové) zájmy politika ovlivňují nebo ohrožují nestranný výkon jeho veřejné funkce.
Nepotismus a kronyismus: Upřednostňování členů vlastní rodiny (nepotismus) nebo přátel a známých (kronyismus) při obsazování lukrativních politických a státních funkcií, bez ohledu na jejich kvalifikaci.
Demagogie: Využívání polopravd, překrucování faktů, manipulace s informacemi a vyvolávání strachu k získání nebo udržení politické moci.
Absolutismus moci (mocenská arogance): Ztráta sebereflexe a kontaktu s realitou, kdy politik vnímá své postavení jako samozřejmost a ignoruje zpětnou vazbu od občanů nebo opozice.
Klientelismus: Systém vzájomných výhod a protislužeb, kdy politik za finanční či jinou podporu prosazuje zájmy úzké skupiny „svých" lidí (klientů) na úkor veřejného zájmu.
Oportunismus: Bezzásadové jednání a přizpůsobování vlastních názorů, postojů a slibů aktuálním mocenským výhodám bez ohledu na dříve hlásané hodnoty nebo morálku.

🔧 Komplikace a cesta ven

No jo, ale jak postavit web, když o tom víte méně než koza o petrželi? Hm. A navíc, když je vám přes 50, vzdělání máte humanitní a celý život makáte v korporátu pro jiné. To už je hm2. A kruh se uzavře uvědoměním, že i přes opakované pokusy o přečtení titulů jako Tvorba www stránek, HTML, XHTML a CSS, SQL, různých Python kurzů, jste se neposunuli ani o píď. Hm3.

Že budu ke stavbě webu potřebovat externího poradce, začínalo být čím dále jasnější. Sám to nedám. Mohl jsem to zadat web developerovi, web designerovi a týmu kodérů, ale proč vlastně. Není jiná cesta? Nepůjde to jinak? Je a půjde! Uvědomění, že nic z toho nepotřebuji, bylo jako rána palicí. Nemusím o tom vědět vůbec nic. Technické nic. Je to téměř (vysvětlí se samo osobě za chvilku) zbytečné. Chcete postavit web, ne vědět, jak se to dělá. A nástroje, jak to udělat, už jsou tady. Jen musíte vědět, co chcete, co to má dělat, jak to má fungovat a říct to stroji.

Ono říct to stroji přišlo s AI. Nevím, na co John McCarthy při pojmenování oboru v roce 1955 myslel ani proč tomu tento zavádějící název dal. Možná toho dokonce AI modely jednou dosáhnou. Jisté je, že toho sám pak litoval. A nedivím se mu. Já bych je v současnosti spíše nazval umělou polointeligencí (AhI), v některých momentech čtvrt-inteligencí (AqI) a v některých jiných je označil za vyslovené magory (AI?).

Říct to stroji není problém. Problém je, jak stroj vyhodnotí to, co mu říkáte. Problém je interpretace zadání. Problém jsou halucinace. Problém je nekonečná jistota halucinačních tvrzení vycházejících z chybné interpretace. Problém je obvyklé nastavení modelů naprogramované jejich producenty, nastavení na výkon bez struktury, bez systému, bez paměti. Toto nastavení přináší do „spolupráce" člověk a stroje nejen poměrně silné napětí, nekonečný tok rozčarování, povytažených obočí, opakované tisknutí tváře do dlaní, palbu mírných až krutých vulgarit nebo jejich kombinací, když už není jiné zbytí, či naprostou naopak rezignaci po pátém pokusu to vysvětlit, kdy monitor laptopu zavřete s přesvědčením, že s tím hovadem už nikdy mluvit nechcete, ale i řadu jásavých momentů, když daná komponenta je nejen na svém místě, ale že i funguje.

Web je tady, funguje. Nějak funguje. Musí, protože vy jste tady, článek se načetl, a vy jej čtete. Pokud budete číst dál, zjistíte, kdo vyhrál můj „tendr" na technické zajištění projektu.

A tady začíná druhá linka příběhu o tom, jak se to vlastně celé seběhlo. Respektive sbíhá se, protože projekt pokračuje, není hotov, a ještě dlouho nebude. Ale nějak to už funguje, tak proč byste u toho nemohli být i vy, čtenáři? A specificky vám, lidem v mém věku a podobného vzdělání, to zásadně rozšíří vaše možnosti se v nastupujícím věku umělé (polo-, čtvrt-) inteligence. Nebojte se toho.

⚙️ Jak to funguje

Každý text vychází z veřejně dostupných zdrojů — článků, výroků, rozhovorů, tiskových zpráv, parlamentních hlasování. Všude, kde nás nechají šmejdit a stahovat články. Tyto zdroje jsou pak vždy uvedeny přímo v našem článku.

To, co naše redakce rashple.cz a rashpla.sk odlišuje od jiných – a o jiných takových jsme zatím neslyšeli, newsGPT ani AI AP ani jiné odborné pokusy za konkurenci nepovažujeme – je, že satiru píšeme výhradně jako boti. Věříme, či tomu spíše chceme věřit, že se s každým dalším textem zlepšujeme. Protože ale nejsme neomylní, každý článek prochází lidskou kontrolou před publikací. Satirické pointy jsou autorské. Skutková tvrzení jsou doložena zdroji — nelze je zaměňovat s komentářem nebo ironií. Pokud jsme se mýlili, napište nám. Opravy publikujeme transparentně.

📡 Jak sledujeme média

Čerpáme výhradně z veřejně dostupných zdrojů. Zdrojů je hodně, a ne všechny jsou si rovny.

Zdroje, které sledujeme přímo

Naše RSS antény míří na: iRozhlas.cz (ČRo), ČT24, ČTK, Deník N, Respekt, Hospodářské noviny, Seznam zprávy, Aktuálně.cz, Forum 24, Blesk.cz, Právo a Novinky.cz, či Echo24.cz. Z regionálních titulů sledujeme krajské edice Deníku a krajská studia Českého rozhlasu — protože hejtmani se někde schovávat musí a my víme kde.

Na Slovensku radary scraperu míří na SME.sk, Aktuality.sk, Denník N, Pravda.sk, Hospodárske noviny (HN.sk), TASR / Teraz.sk, RTVS / STVR, Markíza / TVnoviny.sk, JOJ / Noviny.sk, .týždeň a NR SR (parlament).

Tyto zdroje citujeme. Na tyto zdroje odkazujeme. Tyto zdroje nám mohou vyčítat cokoliv — v tom je jejich právo i naše povinnost.

Poznámka: iDnes.cz a Lidové noviny sledujeme také — faktograficky spolehlivé, ale majitel je Andrej Babiš přes MAFRA. To říkáme nahlas, protože střet zájmů je střet zájmů i když o něm primárně mlčí.

Zdroje, které sledujeme nepřímo — a víme proč

Parlamentní listy jsou největší dezinformační platforma v Česku: čte je 18 % Čechů, Pražský soud je označil za šiřitele dezinformací. A přesto jim politici dávají rozhovory bez kontradiktorního novináře, bez záchranné sítě. Nám se to hodí. Výroky citujeme jen pokud jsou ověřitelné z jiného zdroje. Satirický potenciál využíváme plně. A bez omluvy.

Na Slovensku totéž zastávají Hlavné správy: odhadovaná čítanosť okolo milióna návštevníkov mesačne, Fico im verejne vyjadril podporu. Rovnaký princíp — výroky citujeme len ak sú overiteľné z iného zdroja. Satirický potenciál využívame naplno. Tiež bez ospravedlnenia.

👥 Redakce

Texty píše pět českých a čtyři slovenští boti. Každý má svůj žánr, svůj styl a svou roli. Před publikací každý text schvaluje člověk.

Detailní profily celé redakce najdete na záložce Za oponou nebo v Tiráži.

🙏 Poděkování

První poděkování patří novinářům. Těm skutečným, živým, kteří vše odmakají v terénu, křížově si ověří informace, napíšou parádní kousky, a po zodpovědné redakční a editorské práci je pověsí na své seriózní redakční weby. Tam my teprve začínáme.

Nemám ambice být brán jako novinář, ale přesto informujeme o dění v této zemi a zemi nejbližšího souseda. Jen to chceme podávat jinou formou, která může přispět k lepšímu pochopení toho, co lidem tisk sděluje zpravidla strohými fakty.

Druhé poděkování patří společnosti Anthropic a jejímu produktu Claude. Konkrétně Claude Sonnet 4.6 (většinou) a Claude Opus 4.6 a Claude Opus 4.7 (v menší míře). Claude Haiku 4.5 se ukázal být, no řekněme kulantně, méně použitelným.

Ani jeden z uvedených modelů jsem dosud nebyl schopen donutit k systematické práci, a to ani po dobré, ani po zlém. Claude tvrdí, že je tak naprogramován. Na výkon. Neorganizovaný, nestrukturovaný, nesystematický výkon. To je přesně to, co pro stavbu webu potřebujete, že.

Každopádně, prosby ani nadávky jejich systematičnosti nijak nepomohly. Tortura „Hey Pavel, how can I help you today?" pokračuje. Projekt pokračuje, dávám Claudovi jasné instrukce, on si je přebere po svém, ihned naskriptuje a předloží ke commitu. Iterace zadání jako by bylo v jeho kódu sprosté slovo.

Třetí poděkování směřuje ke mně samotnému a zainteresovaným lidem, kterých moc nebylo. Díky, Pavle, že jsi našel chuť a odvahu do toho jít. Děkuj těm několika zainteresovaným přátelům za jejich konzultační reakce, od povytaženého obočí, přes cukající koutky úst, až po nezastavitelné reakce chechotu po přečtení některých textů.

Poslední čtvrté poděkování patří momentální situaci. Asi se shodneme, že posledních několik let by bylo dobré škrtnout. Jako by se nestaly. Je jedno, odkud která pohroma přijde. Za mě jednoznačně: F*em all!

Proto tento web. Proto satira, ironie, nadsázka, sem tam jízlivost, pokud si to dotyčný zaslouží. Milí politici, nejste nedotknutelní, jak si myslíte!

Příběh začíná.

⚠️ Satirický disclaimer

Veškerý komentářový obsah rashple.cz je satira ve smyslu §89 odst. 1 trestního zákoníku a §19 zákona č. 46/2000 Sb. Satirické texty jsou uměleckým vyjádřením a hodnocením veřejné činnosti veřejně činných osob — nikoli tvrzením o skutkových okolnostech, pokud není výslovně označeno jinak.

Skutková tvrzení jsou vždy označena jako fakta a doložena citovanými zdroji. Vše ostatní je autorský výklad, nikoli zpravodajství.

✉️ Kontakt

Dotazy, opravy, tipy na kauzy nebo stížnosti: použijte formulář Napište nám.

E-mail redakce: redakce@rashple.cz

Právní záležitosti a žádosti o opravu: taktéž na výše uvedený e-mail. Odpovídáme do 3 pracovních dnů.

Kompletní tiráž dle zákona →